Share, , Google Plus, Pinterest,

Print

“Sağlıklı Yaşam Festivali” Açılış Töreni Coşku İle Yapıldı.

      Erzurum Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Yakutiye Belediyesi işbirliği ile planlanan “Sağlıklı Yaşam Festivali” açılış töreni 30 Mayıs 2013 tarihinde saat 10.00 da  Halk Sağlığı Müdürlüğünden başlayan yürüyüş ile start alarak Yakutiye Kent Meydanında  kurdele kesimiyle festival havasına büründü. Bu tür sağlık organizasyonlarına ilk defa şahit olan Erzurum Halkının büyük beğenisi kazanan “Sağlıklı Yaşam Festivali” yerel ve ulusal basının yoğun ilgisi ile karşılaştı.  3 gün sürecek olan “Sağlıklı Yaşam Festivali”nin açılışı törenine Erzurum Vali Yardımcısı Abdurrahman İÇYER, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Strateji Geliştirme Daire Başkanı Yavuz ATEŞ, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Cumhur Hakkı ÇANKAYA, Yakutiye Belediye Başkan Vekili Ferhat MERGAN, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Serhat VANÇELİK, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı ERDOĞAN, Yakutiye Kaymakamı Ahmet KATIRCI, Erzurum Kültür ve Turizm İl Müdürü Fikret ÖZTÜRK, ERVAK Başkanı Erdal GÜZEL, Sağlık-Sen Erzurum Şube Başkanı Abdullah DUMAN, Halk Sağlığı Müdürlüğü çalışanları ve Yakutiye Belediyesi çalışanları katıldılar.

      Yakutiye Kent Meydanında 3 gün sürecek olan festivalle ilgili katılımcılara bilgi veren Halk Sağlığı Müdürü Dr. Cumhur Hakkı ÇANKAYA kurum olarak amaçlarının farkındalık yaratmak olduğunu ifade ederek” Bazı alışagelmiş sağlık bilgilerini değiştirmek ve bunlarla ilgili yeni davranışlar oluşturmak istiyoruz. 663 Kanun Hükmünde kararname ile yeni bir yapılanma sürecine giren  Bakanlığımız Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı ile 1. Basamak Sağlık Hizmetlerinin Sunumunu üstlenmiş durumdadır. Biz bu yapının il teşkilatı olarak gerek anne ve bebek ölümlerinin azaltılması, gerekse erken teşhis ile hayat kurtarma mücadelesinin ana merkezindeyiz. Bir annenin çocuğu için ne derece  önemli olduğunu ancak çocuğu bilir.Biz bu hizmeti halkımıza ulaştırmak istiyoruz.Ne kadar meme kanseri veya rahim ağzı kanseri şüphesi yakalayabilirsek o kadar anneyi hayata bağlamış oluruz.”dedi. Daha sonra   Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Strateji Geliştirme Daire Başkanı Yavuz ATEŞ, Erzurum Vali Yardımcısı Abdurrahman İÇYER Sağlıklı Yaşam Festivali için dilek ve temennilerde bulundular.

      Sağlıklı Yaşam Festivali programı kapsamında açılan stantlarda konularla ilgili bilgi verilecek ve el broşürü dağıtılacak. Festival süresince  fiziksel aktivitenin önemi vurgulanacak, yapılan tiyatrolarla, sağlığın önemi mizahzen olarak aktarılacak  ve  müzik programları ile eğlenceli bir ortam sunulacaktır. Yakutiye Kent Meydanında  Gezici Kanser Tarama Aracında “Meme Kanseri Taraması” yapılacaktır. Tüm halkımızı Yakutiye Kent Meydanına bilgilenmeye ve eğlenmeye davet ediyoruz.