Share, , Google Plus, Pinterest,

Print

“OBEZİTE İLE MÜCADELEDE BEN DE VARIM” PROJESİ AÇILIŞ TÖRENİ

Erzurum Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü işbirliği ile hazırlanan “Obeziteyle Mücadelede Ben de Varım” projesi açılış töreni 4 Eylül 2012 saat 14.00’de Yakutiye Kent Meydanında Erzurum Halk Sağlığı Müdürü, Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü, ERVAK Başkanı ve halkın katılımıyla gerçekleşmiştir. Açılışta Erzurum Halk Sağlığı Müdürü Sayın Dr. Cumhur Hakkı ÇANKAYA ve Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Sayın Fatih ÇİNTİMAR konuşma yapmıştır.

Erzurum Halk Sağlığı Müdürü Sayın Dr. Cumhur Hakkı ÇANKAYA konuşmasında İnsan ömrünün çok uzun olmadığı dönemlerde obezite; güç, refah ve sağlık göstergesi iken, günümüzde tedavi edilmesi gereken bir hastalık, bir halk sağlığı problemi olarak kabul edilmekte olduğunu ve tüm dünyada fazla kiloluluğun ve şişmanlığın görülme sıklığı giderek arttığını ifade etmiştir. Kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, bazı kanser türleri, kas iskelet sistemi hastalıkları gibi hastalıkların oluşmasına, yaşam kalitesinin azalmasına ve ölümlere yol açan obezite sadece küresel boyutta halk sağlığı problemi olarak kalmayıp, ülke ekonomilerine olumsuz yönde etki eden bir unsur olarak karşımıza çıkmakta olduğunu belirtimiştir.

Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Sayın Fatih ÇİNTİMAR konuşmasında, projenin Erzurum merkez ilçelerde yaşayan gönüllü tüm bayanları kapsamakta olduğunu, kilolu olsun ya da olmasın spor yapmak isteyen tüm bayanların, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü spor merkezlerinde ücretsiz olarak bayan antrenörler eşliğinde haftanın 3 günü spor yapmaları sağlanacağını ifade etmiştir. Bayanlar ikametgâh adresine göre uygun olan spor merkezlerini kendileri belirleyecek olup, uzak mesafede oturanlar için Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından ulaşım sağlanacağını belirtimiştir.

Spor faaliyetlerinden yararlanmak isteyen 231 bayan başvuruda bulunmuş olup, spor faaliyetleri 05.09.2012 tarihi itibariyle başlayacaktır.