Share, , Google Plus, Pinterest,

Print

Güzel Bakmak Güzel Görmek Ve Hayat’tan Lezzet Almak

Erzurum İl Halk Sağlığı Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu Ödüllü Sağlık Kulübü Proje yarışmasına katılan Pazaryolu 75. Yıl Yatılı Bölge Ortaokulu öğrencileri “Çevreyi Hor Gören Geleceği Zor Görür” etkinliği kapsamında çok anlamlı çalışmalara imza attı. Erzurum Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Kimya Mühendisi Yakup DERMAN ve Çevre Sağlık Teknisyeni Ayhan ŞENOL seminer verdiler.  Proje koordinatörü Azime ERYILMAZ ve öğrenciler, Pazaryolu ilçesi sakinlerinin evlerini dolaştı ve atık yoğurt kovalarını toplayarak okula getirdiler. Kovalar Teknoloji ve Tasarım dersinde atık kumaş parçalarıyla öğrenciler tarafından özenle işlenerek süslendi ve çiçek saksısı şekline getirildi. Öğrencilerle birlikte okul bahçesinde oluşturulan serada yetiştirilen çiçek tohumları yapılan saksılara alınarak tekrar evlere dağıtılacak. Aynı zamanda evler tek tek gezilerek çöp poşeti dağıtıldı ve atıkların çöp poşetlerine koyularak tekrar sağlık kulübü ekiplerine verilmesi ve atık depolama birimine gönderilmesi amaçlanmıştır. Etkinlik kapsamında öğrenciler fidan dikmeği de ihmal etmediler. Proje kapsamında öğrenciler velilerine Pazar alışveriş torbası hazırlattırarak naylon poşet kullanımının çevreye verdiği zararlar da vurgulandı. Öğrenciler ayrıca 75. Yıl Yatılı Bölge Ortaokulu ile  Erzurum  Halk Sağlığı il Müdürlüğü tarafından hazırlanan; Afiş, Broşür, Rozet ve kalemler ilçe halkı ve öğrencilere dağıtıldı. Çevre duyarlılığı üzerine de tiyatro çalışmaları devam etmektedir. Pazaryolu halkının büyük ilgi gösterdiği bu proje, süreç içerisinde ilçe halkı ve tüm kurumların katılımıyla daha da etkin hale getirilecek. Özellikle Pazaryolu Kaymakamı Taner TENGİR ve Belediye Başkanı Recep KAPLAN, çevreye olan duyarlılıkların önemine vurgu yaptılar. Kaymakam Taner TENGİR; öğrencilerimizin yapmış oldukları bu çalışmalar herkese örnek olmalıdır.  Kaymakam TENGİR,  kulüp öğrencilerinin teklifi üzerine baharın  kendisini daha iyi hissettirdiği   günlerde  Pazaryolu Halkı, Öğrenciler ve kamu kurumunda çalışanlarla çevre duyarlılığını vurgulama  adına atık toplama torbası dağıtacaklarını, Çoruh Vadisi  Halanus  mevkiinde temizlik yapılacağını ve naylon poşetlerin çevreye verdiği zararı, Pazaryolu Hanımların atık bezlerden hazırladıkları özel şekil almış  Pazar Alışveriş Torbaları dağıtılarak bir kez daha anlatmış olacaklarını vurguladı.

Projede görev alan 8. Sınıf öğrencilerinden Zabit YILDIZ; amaçlarının ilçe halkının ve arkadaşlarının çevreye olan duyarlılıklarını artırmaktır dedi. 7. Sınıf Öğrencisi Aleyna CANDAN ise, Bizden sonra geleceklerin dualarını almayı ve aynı çalışmaların devam ettirilmesini arzuladığını söyledi.

GELECEĞİMİZ ELİMİZDE

 

Erzurum Halk Sağlığı İl Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu ödüllü Sağlık Kulüpleri Proje yarışmasına Pazaryolu 75. Yıl Yatılı Bölge Ortaokulu öğrencileri ve proje ekibi,  çalışmalarını büyük bir heyecan içerisinde devam ettiriyor. “Çevreyi Hor Gören Geleceği Zor Görür” projesi çerçevesinde öğrenciler, belediye çalışanlarına taş çıkartacak şekilde ilçenin en güzel yeri ve piknik alanı olan Halanus Mevkiinin tamamını heyecanlı, istekli ve büyüklerine örnek olacak şekilde temizlediler. Piknik yapan insanlar tarafından ilgiyle izlenen öğrenciler çevre temizliğinin önemini vurgulama adına şiirler okudular. Öğrenciler özellikle temizliğin dinimizde yapılması gereken en önemli unsurlardan biri olduğunu ve bu konuda daha fazla sevap kazanma adına çevre temizliğine önem verdiklerini vurguladılar.

Pazaryolu Belediye Başkanı Recep Kaplan öğrencilerin bu duyarlılıklarından çok etkilendiğini ve Belediye olarak birçok eksiklerini öğrencilerin yaptıkları örnek çalışmalarda gördüğünü belirtti. KAPLAN; öğrencilerimizin temizlik yaparken özellikle dinimizin bu konuda çok hassas olduğunu söylemeleri ve çok istekli çalışmaları beni ayrıca mutlu etti dedi.

Piknik alanlarının tamamının temizlenmesinden sonra toplanan çöpler poşetlerle çöp kutularına boşaltıldı. Çevreyi temizlemenin mutluluğu içerisinde öğrenciler ellerini yıkayarak ağaçların altında serinlediler. Belediye Başkanı Recep KAPLAN öğrencilere dondurma ve meyve suyu ikramında bulundu. Daha sonra öğrenciler, piknik yapan halkın alkışları arasında “Çevreyi Hor Gören Geleceği Zor Görür” sloganı eşliğinde görevlilerle birlikte piknik alanından ayrıldılar.