Share, , Google Plus, Pinterest,

Print

Anne Sütünün Önemi, Resim ve Kompozisyon Yarışması Ödül Töreni

Anne sütü bebeklere gereksinimi olan tüm besin öğelerini tek başına 6 ay sağlayabilen en iyi besindir. Anne sütü bebekler için en iyi besin olduğundan, emzirme bir insan hakkı olarak kabul görmüştür.

Bakanlığımız ve UNICEF tarafından 1991 yılında “Emzirmenin Teşviki ve Anne Sütünün Önemi” konulu proje başlatılmıştır. 2003 yılında ise bu proje daha da geliştirilmiş “Bebek Dostu Sağlık Ocağı” “Bebek Dostu Hastane” ve “Bebek Dostu İl” çalışmalarıyla devam etmiştir. Program kapsamında ilimiz “Bebek Dostu İl” kriterlerini karşılayarak 2005 yılında “BEBEK DOSTU İL” unvanı ile ödüllendirilmiştir. 08.11.2006 tarihinde “ANNE SÜTÜ KOMİTESİ” kararları ile “Bebek Dostu İl” lerin ALTIN, GÜMÜŞ ve BRONZ olarak sınıflandırılacağı bilgilendirilerek kriterler belirlenmiştir. Altın bebek dostu il kriterleri ;

1-) İl merkezindeki tüm hastanelerin bebek dostu hastane unvanı almalarının sağlanması,

2-) İlçelerde bulunan hastanelerin % 75 ‘ inin bebek dostu hastane olmalarının sağlanması,

3-) İl genelindeki birinci basamak sağlık kuruluşlarının % 50 ‘ sinin bebek dostu olmasının sağlanması,

4-) İl genelindeki 150’ den fazla kadın personel çalıştıran iş yerlerinin % 25 ‘ inin “Bebek Dostu” olmalarının sağlanması gerekmektedir.

5-) İl Genel Meclisinde emzirmeyi destekleyen “Bebek Dostu Grubun” oluşturulması,

6-) Emzirmenin ve anne sütünün desteklenmesine yönelik en az 10 sosyal aktivitenin yapılması gerekmektedir.

İlimizin ALTIN BEBEK DOSTU İL olması için 03 Mart 2010 tarihinde İl Hıfzısssıhha Kurul kararı alınmıştır.

İlimizde Altın Bebek Dostu il çalışmaları çerçevesinde ;

2012 ve 2013 yılı şimdiye kadar toplam 192 aile hekimine Anne Sütü ile Beslenmede Danışmanlık eğitimi verilmiştir.

Söz konusu eğitimlerde şimdiye kadar 4 Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, 4 Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı, 2 Aile Hekimi Uzmanı, 7 Pratisyen Hekim, 1 Diyetisyen ve 21 Hemşire olmak üzere toplam 40 kişiye anne sütü danışmanlık eğitimi verilmiş olup, bu kişilerde kendi hastanelerindeki personele eğitim vermiştir.

İlimiz 2005 yılında Bebek Dostu İl unvanını almıştır. Ayrıca 2005 yılında ilimiz Nenehatun Kadın Doğum Hastanesi, A.Ü Araştırma Hastanesi Mareşal Fevzi Çakmak Asker Hastanesi, Pasinler ve Horasan Devlet Hastanesi Bebek Dostu Hastane unvanını almışlardır.

Hıfzısssıhha kurul kararlarından biride İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak çalışma yapılarak öğrenciler arasında resim ve kompozisyon yarışması düzenlemektir. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile 14 Ocak 2013 ile 15 Mart 2013 tarihleri arasında ilimizde bulunan tüm ilkokul ve ortaokullar arasında “Anne Sütünün Önemi” konulu resim yarışması; liseler arasında ise “Anne Sütünün Önemi” konulu kompozisyon yarışması yapılmıştır. Bu yarışmada dereceye giren öğrencilere 08 Mayıs 2013 tarihinde Büyükşehir Belediyesi Kültür Eğitim Merkezi Konferans Salonunda ödülleri verilmiş ve resimleri sergilenmiştir. Ödül törenine Vali Yardımcısı Abdullah İÇYER, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Serhat VANÇELİK, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Cumhur Hakkı ÇANKAYA, İl Milli Eğitim Müdürü Abdullah BİLGE katılmış olup dereceye giren öğrencilere ödüllerini vermişlerdir. Ayrıca ödül töreninde Atatürk Üniversitesi Yenidoğan Servis Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. İbrahim CANER Anne Sütünün önemi hakkında bir sunum yapmıştır.