Share, , Google Plus, Pinterest,

Print

7-14 Nisan “Sağlık Haftası” Kapsamında Carrefour Alışveriş Merkezi’nde Stant Açıldı.

Erzurum Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 7-14 Nisan Sağlık Haftası etkinlikleri kapsamında 12.04.13 tarihinde Carrefour Alışveriş Merkezi’nde stantlar açılmıştır. Açılan stantlarda tuzun zararları, şeker hastalığı ve sigara kullanımının zararları hakkında halka bilgi verilmiş, broşür dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Stantlarda kan şekeri ölçümü ve tansiyon ölçümü yapılarak, riskli çıkan bireyler sağlık kuruluşlarına yönlendirilmiştir.

Dünya Sağlık Günü, 1948 yılından beri her yıl 7 Nisan tarihinde belirlenen halk sağlığı önceliği doğrultusunda tüm dünyada farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır. Bu yılki Dünya Sağlık Gününün ana teması ise “HİPERTANSİYON” dur.

Yüksek Kan Basıncındaki artışın ya da diğer bilinen ismi ile Hipertansiyonun; kalp krizi, inme ve böbreklerde bozulma riskini arttırdığı bilinmektedir.

Yüksek kan basıncı kontrol altına alınamadığında; körlüğe, kalp atımında düzensizliklere ve kalp yetmezliğine neden olabilmektedir. Gelişen bu komplikasyonların riski, diyabet gibi diğer kardiyovasküler risk faktörlerinin varlığında daha fazladır.

Bugün dünya genelinde yetişkin nüfusun 1/3 ünde hipertansiyon olduğu bilinmektedir. Hipertansiyon sıklığı yaşla birlikte de artmaktadır. Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneğinin 2012 yılında gerçekleştirdiği Türk Hipertansiyon Prevalans Çalışmasına (PatenT2) göre ülkemizde hipertansiyon sıklığı % 30.3 dür.