Share, , Google Plus, Pinterest,

Print

” 10 Mayıs Sağlık İçin Hareket Et Günü ” Halk Yürüyüşü


Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından kabul edilen “10 Mayıs Sağlık İçin Hareket Et Günü” çeşitli etkinliklerle düzenli olarak her yıl kutlanmaktadır. Bu kapsamda İlimizde 10 Mayıs 2012 Perşembe saat 10.00’da Halk Sağlığı Müdürlüğünün önünden Çifte Minareye yürüyüş gerçekleştirilmiştir. Yürüyüşe, Vali Yardımcı Alper TANRISEVER, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Cumhur Hakkı ÇANKAYA, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Serhat VANÇELİK, Sağlık-Sen Erzurum Şube Başkanı Abdullah DUMAN, ERVAK Başkanı Erdal GÜZEL, Spor İl Müdürü Fatih ÇİNTİMAR, Hastane Yöneticileri, Büyükşehir Belediyesi, Milli Eğitim Müdürlüğünden ve diğer kamu kurumlardan il yöneticileri, çalışanları, Zübeyde Hanım İlköğretim Okulu, Özel Eğitim Meslek Lisesi, Tatbikat İlköğretim Okulu, Hilalkent 125. Yıl İlköğretim Okulu, Sağlık Meslek Lisesi öğrenci ve öğretmenleri katılmıştır. Erzurum Milletvekilleri; Muhyettin AKSAK, Dr. Cengiz YAVİLİOĞLU, Adnan YILMAZ ve Fazilet ÇIĞLIK yürüyüşle ilgili mesajlarını iletmişlerdir. Yürüyüş sonunda halka broşür ve Sağlık Sen Erzurum Şubesinin desteğiyle obezitenin simgesi olan elma dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Erzurum Emniyet Müdürlüğünün katkı ve önlemleriyle yürüyüş sağlıklı olarak sona ermiştir.

Günümüzde toplumun fiziksel aktivite konusunda bilgi düzeyinin yeter­siz olması, fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamama­sı ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi, toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını artıran önemli nedenlerden biri ol­muştur. Fiziksel hareketsizlik dünya genelindeki ölümlerin dördüncü önde gelen risk faktörü olarak belirlenmiştir.

Toplumun büyük bir çoğunluğunda fiziksel aktivite, “spor” kelimesi ile eşanlamlı olarak algılanmaktadır. Oysa fiziksel aktivite, günlük yaşam için­de kas ve eklemlerin kullanılarak enerji harcaması ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını artıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktivi­teler olarak tanımlanmaktadır. Bu kapsamda spor aktivitelerinin yanı sıra egzersiz, oyun ve gün içinde yapılan çeşitli aktiviteler de fiziksel aktivite olarak kabul edilmektedir.

Bakanlığımız tarafından yayımlanan “Sağlıklı Beslenelim, Kalbimizi Koruyalım” araştırma raporuna göre toplum genelinde düzenli olarak fiziksel aktivite yapanların tüm toplum için oranının % 3,5 düzeyinde olduğu görülmüştür. Diğer bir deyişle toplumun % 96,5’i düzenli olarak fiziksel aktivite yapmamaktadır.

Bu nedenle Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı’nın amaçlarından birisi toplumun fiziksel aktivite konusunda bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesidir. Toplumda düzenli ve yeterli fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmasında fiziksel aktivite ile ilgili özel gün ve haftaların etkin olarak kutlanması önem arz etmektedir.